Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
w Kolbuszowej
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
w Kolbuszowej
previous arrow
next arrow
Slider

Spotkanie Powiatowego Zespołu koordynującego realizację Powiatowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego

W kwietniu 2021r. dwukrotnie odbyło się spotkanie członków Powiatowego Zespołu Koordynującego realizację Powiatowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w celu opracowania sprawozdania za ubiegły rok. W skład Zespołu wchodzą przedstawiciele różnych instytucji działających na terenie powiatu kolbuszowskiego – Poradni P-P, PZ Orzekającego, PU Pracy, Starostwa, PCP Rodzinie -  co ułatwia współpracę, koordynację, podejmowanie  działań adekwatnych do założeń programu .  Zespołowi przewodniczy Agnieszka Tyczka-psycholog, mediator i negocjator z PP-P w Kolbuszowej.

Celem głównym  programu jest zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi wielostronnej opieki adekwatnej do ich potrzeb, promocja zdrowia psychicznego i zapobieganie zaburzeniom psychicznym.

Cele szczegółowe programu to m.in.:

  • upowszechnianie wiedzy na temat zdrowia psychicznego, wzmacnianie zachowań
    i stylów życia wpływających korzystnie na zdrowie psychiczne, rozwijanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach zagrażających zdrowiu psychicznemu;
  • kształtowanie wobec osób z zaburzeniami psychicznymi właściwych postaw społecznych, a zwłaszcza zrozumienia, tolerancji, życzliwości, a także przeciwdziałania ich dyskryminacji
  • edukacja mieszkańców powiatu dotycząca profilaktyki zdrowia psychicznego;
  • koordynacja różnych form opieki i pomocy;
  • rehabilitacja zawodowa osób z zaburzeniami psychicznymi;
  • upowszechnianie zróżnicowanych form pomocy i oparcia społecznego dla osób
    z zaburzeniami psychicznymi;
  • wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży poprzez udzielanie pomocy psychologiczno –pedagogicznej;
  • integracja społeczna osób z zaburzeniami psychicznymi.

 Inne instytucje pomocowe z terenu powiatu kolbuszowskiego zaangażowane w realizację zadań to: PSSE, ZOZ, DPS, ośrodki pomocy społecznej, środowiskowe domy samopomocy, warsztaty terapii zajęciowej, placówki oświatowe, dzienne domy pobytu dla seniorów.

Obowiązki  związane  z realizacją w/w działań przez samorządy powiatu i gmin określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 lutego 2017 r. w sprawie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017-2022 (Dz.U. z 2017r.  poz. 458).

 

Opracowała Agnieszka Tyczka